STM32L151RET6TR
Angel Technology Electronics Co
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
STM32L151RET6TR
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 64-LQFP
Number of I/O : 51
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 80K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size : 16K x 8
Program Memory Size : 512KB (512K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : STM32L1
Supplier Device Package : 64-LQFP (10x10)
Data Converters : A/D 21x12b; D/A 2x12b
Mfr : STMicroelectronics
Core Processor : ARM® Cortex®-M3
Speed : 32MHz
Base Product Number : STM32L151
Description : IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
Stock : In Stock
Contact Now
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)